Městský nohejbalový klub Modřice

Městský nohejbalový klub Modřice

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

MS 2018 - Cluj, Rumunsko

Vítej zlatý hattricku!

Od minulého světového šampionátu nohejbalistů, pořádaného v Brně, již uplynuly 2 roky, a tak nás letos čekal šampionát další. Ve dnech 16. až 18. listopadu bylo jeho pořadatelem moderní rumunské velkoměsto Kluž.

Samotnému šampionátu předcházelo z pohledu naší reprezentace několik přípravných akci.  Zde si trenér Petr Gulda, který kromě národního družstva je již několik let i trenérem modřických nohejbalistů, měl možnost vyzkoušet, a nakonec i vybrat vhodné typy hráčů pro šampionát. První akcí byl týdenní pobyt ve Francii, kde jsme se na pozvání francouzské nohejbalové asociace zúčastnili mezinárodního turnaje. Ten proběhl na přelomu května a června a byl prvním testem. Po skončení extraligy pak následovaly dvě víkendová soustředění v Nymburce. Na konci toho druhého trenér Gulda ukázal na sedmičku hráčů, kterým dal důvěru pro šampionát. V nominaci singlisty bylo víceméně jasno. Ondřej Vít ze Žatce obhajoval titul z Brna a jeho letošní forma i zkušenosti mu vystavily jasnou jízdenku na šampionát.  V trojicích naše sestava taktéž obhajovala mistrovský titul z Brna. Zde došlo jen k jedné změně. Modřického Martina Müllera nahradil čelákovický Michal Kolenský a zbývající čtveřice zůstala stejná: Jan Vanke (Karlovy Vary, kapitán družstva), Jakub Pospíšil (Modřice), Lukáš Rosenberk (Modřice) a Ondřej Vít (Žatec). Největší otazníky v sobě nesla nominace tří hráčů pro družstvo dvojic. Jasní byli dva modřičtí hráči – Pavel Kop a Lukáš Rosenberk. Vybrat k nim vhodného třetího hráče však byl velký trenérský oříšek. Muselo se jednat nejenom o kvalitního hráče schopného odlišné hry dle mezinárodních pravidel na jeden dopad a zkrácené hřiště, ale také o hráče, který svým stylem hry může na kurtu doplnit každého z našich dvou lídrů. Petr Gulda nakonec ukázal na čakovického mladíka levonohého Jiřího Kalouse. V jeho prospěch hrály tyto faktory: vynikající útočný servis, velké sebevědomí a schopnost hrát i s druhým levonohým hráčem.  Tato nominace vzbudila v nohejbalové obci nejvíce diskuzí. Prakticky nikdo z „rádoby odborníků“ si nedovedl představil hru dvou leváků na jeden dopad.  Až samotný průběh šampionátu měl ukázat, jak hluboce se mýlili a jakou měl trenér Gulda s touto nominací šťastnou, ale hlavně kompetentní ruku.

Ale pojďme po pořádku.

Večer ve středu 14. listopadu vyjela z Nymburka první část výpravy a před půlnocí naložila v Modřicích na náměstí její „moravskou část“.  Tu kromě modřických hráčů, trenéra a mé osoby tvořili také kameraman a redaktor České televize, kteří celý průběh výpravy dokumentovali pro hodinový pořad na ČT sport.

Do Kluže jsme dorazili ve čtvrtek kolem poledne a ihned jsme se jeli podívat „na místo výkonu“.  Nohejbalisté měli k dispozici supermoderní BT Arenu s kapacitou 10.000 míst, která je známá pořádáním vrcholných sportovních akcí jako jsou utkání Davis Cupu a podobně. Technické zázemí šampionátu včetně šaten i hotelu Belveder, kde byla naše výprava spolu s dalšími ubytována, bylo na skvělé úrovni a nic tedy nebránilo tomu, aby se hráči mohli soustředit na to podat co nejlepší sportovní výkony. Každý hrací den pak hlavní večerní blok zápasů vysílala přímým přenosem celoplošná rumunská televize.

V pátek šampionát ráno zahájil kvalifikačními zápasy slabších celků a odpoledne již do hry vstoupili i ostatní týmy včetně našich hráčů. Musím přiznat, že pátek byl velmi zdlouhavý a úmorný. Naši hráči více čekali, než hráli, a to rychle bralo síly i náladu. Nicméně museli jsme to přečkat do soboty. Ta již byla herně o mnoho aktivnější. Dokončily se zápasy základních skupin a následovali čtvrtfinálové skupiny a semifinále. Celým pátkem i sobotou prošly naše týmy bez ztráty jediného setů, i když v semifinále je už čekali kvalitní soupeři z nohejbalově rozvinutých zemí. Sobota tedy skončila přesně dle našich záměrů a našeho singlistu, dvojici i trojici čekaly v neděli finálové zápasy. Průběh ostatních bitev pak určil, že ve všech finálových utkáních budou našimi protivníky naši úhlavní rivalové Slováci.

V průběhu nedělního dopoledne, kdy probíhaly zápasy o nemedailová umístění, si naši hráči dopřáli procházky a masáže. Šlo hlavně o to si připravit taktiku a „pročistit“ hlavu před vrcholem sezony.

Po autobusovém přesunu do haly, poslední taktické poradě v šatně a nahecování šel jako první do boje o titul Ondra Vít. Proti němu stál zkušený a vynikající singlista Laco Stupák. Oba hráči se velice dobře herně znají, a tak bylo otázkou kdo zvolí lepší taktiku. V prvním setu šel hned zpočátku do vedení Stupák. Ondrovi bohužel několik útočných míčů velmi těsně vylétlo mimo kurt a Stupák tak od počátku měl několikabodový náskok. A když v průběhu prvního setu náš hráč špatně došlápl a musel ledovat lekce podvrknutý kotník nevypadalo to zrovna dobře. První set skončil prohrou 8:11. Ondra však v sobě opět objevil velkého bojovníka. I s drobným zdravotním handicapem v druhém setu zpřesnil a zagresivnil svoji hru a lehce ho získal vítězstvím 11:5. Šlo se tedy do rozhodujícího třetího setu. V něm se oba hráči přetahovali o každý bod, a tak tento set dospěl za rovnovážného stavu 9:9 do své úplné koncovky. V mezinárodních pravidlech se hraje do 11-ti bodů, přičemž skorému musí mít dvou bodový rozdíl. Poslední dva míče však Ondra zvládl v pravdě mistrovsky a byl to on kdo pro nás urval první světové zlato. Kromě své titulové hodnoty mělo i  výraznou psychologickou cenu.  My jsme byli „ti nahoře“ a s optimismem jsme mohli jít do dvojic.

Do zápasu dvojic nastoupila naše sestava Kop, Rosenberk a Kalous. Jim se na druhé straně postavili obhájci světového zlata Brutovský, Stupák a Kilík. Tento zápas pak přinesl největší drama i příběh celého mistrovství. V prvním setu nejprve Slováci odskočili o několik míčů, avšak našim hráčům se to podařili vždy dotáhnout. Již v průběhu prvního setu naskakoval místo Lukáše Rosenberka do určitých pasáží mladý Kalous. A to se mělo později ukázat jako velmi důležité. V těsné koncovce jsme však tento set 9:11 prohráli a do druhého setu jsme šli s nutností ho vyhrát. Prakticky celý set jsme až do stavu 8:9 dotahovali. Zde se nám podařilo vyrovnat. Trenér Gulda si vzal time out a připravil taktiku na podání Jirky Kalouse a následnou obranu. Vyšlo to a za stavu 10:9 jsme měli první set ball. Ten Slováci odvrátili a za stavu 12:11 jsme měli další.  V následné výměně se však odehrál moment, který byl výrazně ovlivnil zbytek celého utkání, ale i celého šampionátu.  Pavel Kop se při couvání od bloku na síti najednou bez zjevné příčiny skácel na zem. V první chvíli nikdo nevěděl co se děje, ale když se náhle ztichlou halou začalo rozléhat Pavlovo bolestivě křičení věděli jsme, že je zle. Okamžitě vystartovali zdravotníci a z naší lavičky masér i Ondra Vít. Ten je občanským povoláním praktický lékař. My ostatní na lavičce jsme byli zcela šokovaní a výsledek nám byl v tuhle chvíli zcela jedno. Pohled na svíjejícího a křičícího kamaráda Pavla byl opravdu konsternující. Během následujících okamžiků byla jasná krutá diagnóza – přetržená achilovka.  Místní lékaři ho chtěli ihned odvézt do nemocnice na operaci.  To jsme nechtěli připustit a začal horečnatý telemost s Českou republikou a konzultace s ortopedy.  Nakonec se s přispěním redaktora České televize Martina Kozáka podařilo domluvit pondělní operaci u speciality v Brně. Pavlovi tedy nohu v sanitce provizorně za dlahovali, píchli pod Ondrovým dozorem několik injekcí a usadili ho na kolečkové křeslo. Nicméně hrát se muselo dál. A právě v tomto okamžiku nastala chvíle, které se ti „rádoby odborníci“ tolik obávali. Na hřiště vběhli dva leváci – Lukáš Rosenberk a loni ještě junior Jirka Kalous. Nejenom oni, ale i celá lavička i naši fanoušci věděli, že teď se musí hrát i za Pavla. Slováci stačili vyrovnat na 12:12. Pak Kilík zkazil servis a my měli opět set ball.  Před ním trenér Gulda na Jirku Kalouse zařval „naper servis bombu na střed“. A Jirka obrovskou dělovkou servisem náš set ball proměnil.  Třetí set byl opět obrovskou přetahovanou bod za bod. První match ball měli za stavu 9:10 Slováci. Odvrátili jsme ho. Jirka nádherným kraťasem dal na match ball 11:10 pro nás. Slováci proměnili útok.  Tak to šlo až do stavu 12:12. Pak hostující Kilík zkazil servis a my měli další match ball. Petr Gulda opět nařídil Jirkovi tvrdý útočný servis. Jirka následně nevídanou smečovanou dělovkou trefil roh slovenského pole tak, že Brutovský se za míčem ani nestačil ohlédnout! Druhý titul byl náš a emoce, které po tomto složitém zápase v našem týmu i celé hale propukly vůbec nelze slovy popsat. Než se nachystalo vyhlášení vítězů dvojic přijel do haly na kolečkovém křesle i Pavel Kop a naši hráči ho pak společně doprovodili na stupně vítězů pro zlatou medaili.

Po tomto sportovním i emočním vrcholu celého šampionátu následoval souboj o zlato trojic. Nabití dvěma zlaty si naši hráči vůbec nepřipustili jiný výsledek než zlatý. Na šokované Slováky vlétli silou uragánu a první bod jim povolili až za vedení 5:0. První set pak lehce vyhráli 11:4. Ve stejném duchu pokračoval do konečného stavu 11:5 i ten druhý, závěrečný a zlatý

Historicky první zlatý hattrick v dějinách českého nohejbalu tak byl na světě. Z pohledu Modřic je skvělé, že modřický nohejbal má na něm výrazný podíl. Kromě trenéra Guldy se na něm podepsali ve dvojicích i trojicích zlatý Lukáš Rosenberk, ve dvojicích zlatý Pavel Kop a ve trojicích zlatý Jakub Pospíšil.

Bezprostředně po zápase odjel Pavel Kop doprovázený Ondrou Vítem do Brna na operaci.  Tady se ukázalo úzké sepětí našeho nohejbalu s fanoušky.  Kamarádi z Moravy uvolnili ve svém autě místa oběma hráčům a zvolili o mnoho časově delší a méně pohodlnou cestu zpět do vlasti s námi v autobuse. Pavel pak v pondělí odpoledne absolvoval operaci v Brně a my všichni mu přejeme úspěšnou a rychlou rekonvalescenci.

Takže ještě jednou „Vítej zlatý hattricku!“

Petr Jahoda

předseda Městského nohejbalového klubu Modřice

 

singl : 1. ČR - Ondra Vít (2:1 - 8:11, 11:5, 11:9)

             2.Slovensko, 3. Švýcarsko, 4. Francie

Dvojice : 1. ČR - Pavel Kop, Lukáš Rosenberk, Jiří Kalous (2:1 - 9:11, 14:12, 14:12)

                 2. Slovensko, 3. Rumunsko, 4.J.Korea

Trojice : 1. ČR - Jan Vanke, Ondřej Vít, Lukáš Rosenberk, Michal Kolenský, Jakub Pospíšil (2:0 - 11:4, 11:5)

                2. Slovensko, 3.Rumunsko, 4.J.Korea

 

Stránky šampionátu ZDE

Celkové výsledky ZDE:

Poslední hrací den ZDE:

 

 

Datum a čas: 18.11.2018 20:00
Napsal: Antonín Stehlík
Kategorie: Historie 2018

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Modřické kino


 

Oddíl postranní lišty

Sleduj!

 ► Aktuality  na stránkách ČNS ◄

§ Ligový pohár 2020 §

! Multifunkční hala !

♦ Rezervace sportovního centra Modřice ♦

 

Oddíl postranní lišty

Co nás čeká

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< červenec 2020 >>
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Oddíl postranní lišty

Podporují nás

         Generální sponzor:

            Hlavní sponzor:

                  Sponzoři:

 

 

 

 

 

 

 

 

Oddíl postranní lišty

Anketa
Jak dál s ligovými soutěžemi?

Oddíl postranní lišty

Vyhledávání

Patička stránky

Buďte ONLINE!